Historia

Dom Seniora ROSE Senior Resort powstał nad samym morzem na terenach, należących w latach 20-tych XX wieku do hrabiego Aleksandra de Rosset, który był znanym inżynierem i inicjatorem powstania Jastrzębiej Góry. Z urodzenia Warszawiak dostrzegł i docenił piękno tych okolic oraz lokalny zdrowy mikroklimat tworząc pierwsze w Polsce nadmorskie schronisko turystyczne.

Hrabia de Rosset w 1932 roku z okazji Święta Morza wzniósł  u wejścia do pobliskiego malowniczego wąwozu stylową willę, której dał nazwę „Nad Lisim Jarem”.  W obchodach uczestniczył sam prezydent RP Ignacy Mościcki.  Dom został starannie odrestaurowany przez właścicieli ROSE Senior Resort i do dziś dnia stoi na terenie obiektu, jako pamiątka tych historycznych wydarzeń.

Niedaleko hrabia postawił też obelisk zwieńczony kulą, na której posadowiono orła wzbijającego się do lotu, Pomnik ten upamiętnia miejsce do którego, jak głosi legenda, dopłynął król Zygmunt III Waza po wyprawie wojennej przeciwko Szwecji.

Hrabia był osobą cenioną i szanowaną, a oprócz pracy jako przedsiębiorca, angażował się w działalność społeczną. Był członkiem Rady Miejskiej Warszawy i Posłem na Sejm Ustawodawczy. Jego życiorys nadal stanowi inspirację do tworzenia nowych inicjatyw z udziałem lokalnych mieszkańców wykorzystując zasoby miejscowej przepięknej natury.