Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki – krok po kroku.

Życie w domu seniora – zupełnie nowe wyzwanie

Sytuacja, w której rozważamy powierzenie osoby bliskiej w podeszłym wieku (rodziców, dziadków, rodzeństwo) pod opiekę do domu seniora zdarza się coraz częściej. Jednak z reguły nikt nie jest na nią gotowy. Kiedy więc się pojawia, bywa to temat bardzo trudny organizacyjnie, a przede wszystkim obciążający psychicznie wszystkie strony tej sytuacji.

Domy opieki przestają być tematem tabu.  Są nowoczesne, funkcjonalne, gwarantują całodobową opiekę, wykwalifikowany personel, wyżywienie, a także zajęcia terapeutyczne i integracyjne. Wiele osób starszych nie zdaje sobie jednak sprawy z warunków, jakie panują w takich ośrodkach, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie do przeprowadzki. .

Przykładem otwartego na potrzeby osób starszych i ich rodzin, całodobowego ośrodka jest Dom Opieki ROSE Senior Resort w Jastrzębiej Górze. Dom nad morzem jest bezpieczną ostoją dla mieszkańców m. in. Gdańska, Gdyni czy Sopotu, którzy w jesieni życia trafiają do tej oazy spokoju i komfortu.

Czasem przychodzi moment, kiedy opieka nad osobą starszą w rodzinie staje się trudna, a nawet niemożliwa z różnych przyczyn. Bywa, że jest to odległość dzieląca członków rodziny albo choroba seniora. Wiele osób w takich momentach zaczyna się zastanawiać czy dom opieki społecznej to dobre rozwiązanie, by zapewnić osobie starszej opiekę?

Wbrew stereotypom, decyzja o umieszczeniu osoby starszej w domu opieki nie jest niczym złym, choć taki krok z reguły jest trudny. Troska o dobro członka rodziny w podeszłym wieku idzie często w parze z różnymi dylematami. Są jednak pewne wskazówki na to, jak przygotować zarówno siebie, jak i osobę starszą na taką zmianę w życiu.

Przygotowanie seniora do domu opieki – zacznij od spokojnej adaptacji

Przeniesienie seniora do domu opieki nie musi być rewolucją. Odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie pozwoli uniknąć osobie starszej psychicznego obciążenia i traum. Jest to jednak cały proces, który dobrze przeprowadzony sprawi, że zamieszkanie w placówce będzie odebrane jako pozytywna zmiana.

Zobacz:  Jak dom seniora wspiera jakość życia osób starszych?

Wizyta zapoznawcza w domu opieki to bardzo ważny krok w tym procesie. Po wyborze domu opieki warto udać się tam z bliską osobą, która ma w niej zamieszkać i stopniowo oswajać z otoczeniem i ludźmi. a Czasem można skorzystać z możliwości swoistej „wprowadzki” na czas próbny. To bardzo usprawnia proces oswojenia z nowym miejscem i nie jest szokiem dla seniora. Taką możliwość daje wspomniany Dom Opieki ROSE Senior Resort, miejsce z całodobową, profesjonalną opieką. Jastrzębia Góra, jako popularna miejscowość wypoczynkowa daje również możliwość zamieszkania w okolicznych pensjonatach i odwiedzin także po umieszczeniu seniora w placówce. Jest to opcja, z której chętnie korzystają bliscy podopiecznych ROSE Senior Resort, którzy zamieszkują za granicą lub w odległych miejscowościach.

Małe kroki

Metoda małych kroków, którą stosuje się u dzieci, działa również u osób starszych. Łączy ich bowiem lęk przed nieznanym i izolacją od osób bliskich, rodziny. W procesie adaptacji ważne jest, by nie informować osoby starszej o planowanych zmianach z dnia na dzień. Zacznij od rozmowy i oswajania bliskiej ci osoby z wizją przeprowadzki do domu opieki. Opisuj tę formę opieki jako bezpieczną, profesjonalną, pozytywną. To zbuduje w nim poczucie bezpieczeństwa i troski z twojej strony.

Wsparcie psychologa w procesie zmian

Decyzja o umieszczeniu kogoś bliskiego w domu spokojnej starości może nie być łatwa nie tylko dla seniora, ale też dla innych członków rodziny. Nie bój się więc poprosić o pomoc specjalistę, który przeprowadzi wszystkich przez ten proces. Konsultacja z psychologiem może pomóc osobie starszej oswoić się z nową sytuacją, a innym członkom rodziny ułatwić komunikację z osobą w podeszłym wieku. Pamiętaj, że w jesieni życia, a szczególnie  w obecności choroby, bardzo mocno zmienia się psychika osoby starszej i rozmowa z nią może być bardzo trudna.

Dom Opieki ROSE Senior Resort współpracuje z profesjonalną kadrą zajmującą się zdrowiem psychicznym osób starszych w placówce, ale służy także wsparciem psychologów dla bliskich osób chcących zamieszkać w ośrodku.

Zobacz:  Pobyt czasowy w domu seniora - kiedy warto z niego skorzystać?

Pamiętaj o bliskiej osobie cały czas!

Powierzenie osoby starszej w opiekę pracownikom domu seniora to jeden z kroków w całym procesie. Na tym nie powinno kończyć się zainteresowanie losem bliskiej osoby. Zadbaj o to, by senior wciąż czuł, że o niego dbasz. Warto zainteresować się czy osoba starsza ma dostęp do ulubionych rzeczy, możliwość realizacji pasji (choćby majsterkowania czy rozwiązywania krzyżówek), wychodzenia na świeże powietrze, czy od czasu do czasu ma możliwość zjeść to, co lubi. Dla odpowiedniego zdrowia psychicznego osoby starszej dbałość o jej przyzwyczajenia i przyjemności jest niezwykle ważna.

W Domu Opieki ROSE Senior Resort ważnymi rytuałami są modlitwy w pięknej, przestrzennej kaplicy, wyjazdy na plażę specjalnym transportem, którym dysponuje ośrodek, wyjścia na koncerty czy inne wydarzenia..

Nie zapominaj także o odwiedzinach. Nie muszą być one bardzo częste i długie, ale staraj się podtrzymać więź z bliską ci osobą. We wspomnianym ROSE Senior Resort istnieje możliwość wizyty bez konieczności ustalania wcześniej terminu odwiedzin, co nie jest częste w innych placówkach, gdzie czas odwiedzin jest ściśle limitowany.

Dom seniora – niech to będzie wspólna decyzja

Podsumowując, dom opieki społecznej to miejsce, które może dużo zmienić w życiu osoby starszej, schorowanej, a także w życiu pozostałych członków rodziny. Zmiany te będą dobre, jeśli zostaną wprowadzone rozsądnie i spokojnie.. Niech zdanie seniora zostanie uszanowane, a jego oczekiwania w miarę możliwości spełnione Wybór odpowiedniej placówki powinien być wspólny i uwzględniać opinię przyszłego pensjonariusza. Dom opieki to drugi dom dla wielu osób w jesieni życia. Zdanie osób starszych jest więc kluczowe, by przeprowadzka się udała i nie wpłynęła negatywnie na relacje rodzinne.

Poznaj nasz dom opieki ROSE Senior Resort