Pobyt czasowy w domu seniora – kiedy warto z niego skorzystać?

opieka czasowa dom seniora Rose Senior Resort

Wydłużający się średni wiek życia stawia przed współczesnymi rodzinami nowe wyzwania związane z opieką nad seniorami. W wielu przypadkach, gdy starsi członkowie rodziny potrzebują szczególnej troski i wsparcia, pojawia się pytanie: czy korzystanie z pobytu czasowego w domu seniora jest właściwym rozwiązaniem?

Dom seniora to miejsce, które oferuje opiekę, bezpieczeństwo i odpowiednie warunki do życia dla osób starszych. Pobyt czasowy to forma korzystania z tych usług na określony czas, niekoniecznie na stałe. Decyzja o skorzystaniu z tej opcji może zależeć od wielu czynników.

 

 

Dom seniora – kiedy jest TEN moment?

Jednym z kluczowych momentów, kiedy warto rozważyć pobyt czasowy w domu seniora, jest okres rekonwalescencji po chorobie lub operacji. W takich sytuacjach opieka specjalistyczna oraz dostęp do rehabilitacji są niezwykle istotne dla powrotu seniora do pełni zdrowia. 

Dom seniora, dzięki wyszkolonemu personelowi medycznemu i odpowiedniemu wyposażeniu, może stanowić optymalne miejsce do tego rodzaju rehabilitacji. Najczęstsza sytuacja na pobyt czasowy: senior mieszkający samodzielnie upada w domu i trafia do szpitala ze złamaniem szyjki kości udowej. Po pobycie w szpitalu musi być unieruchomiony na okres 4-6 tygodni. To jest dla rodziny szok i niespodziewana zmiana. Z osoby, która funkcjonowała w miarę dobrze w pojedynke, robiąc zakupy, przygotowując dla siebie posiłki, po powrocie ze szpitala musi leżeć w łóżku i poddać się rehabilitacji, aby wrócić do samodzielności. Standardowe mieszkania nie są przystosowane dla takich osób. Przeszkodą mogą być dywany, progi, zbyt małe łazienki, za wąskie drzwi. Wygodne wersalki lub łóżka małżeńskie również nie są odpowiednie do właściwej i ergonomicznej pielęgnacji chorego.

Zobacz:  Jak dom seniora wspiera jakość życia osób starszych?

personel dom seniora Rose Senior Resort

Chcąc zorganizować wszystko w domu na okres rekonwalescencji seniora potrzeba czasu, środków oraz odpowiedniego przygotowania. Bliscy muszą zmierzyć się z problemem, znajdując równocześnie czas na pracę zawodową, wychowanie dzieci lub opieką nad wnukami. To jest właściwy moment, w którym warto zwrócić się o profesjonalną pomoc do domu opieki.

Kolejną sytuacją, w której dom seniora to „deska ratunku” dla rodziny jest planowany wyjazd jej członków na wakacje lub dłuższy wyjazd służbowy. Pobyt czasowy w domu seniora pozwala na profesjonalne i bezpieczne zapewnienie opieki, eliminując jednocześnie obawy związane z pozostawieniem bliskiej osoby samej w domu.

Do skorzystania z usług domu seniora może skłonić  potrzeba odpoczynku i regeneracji dla opiekunów osoby starszej. Opieka nad seniorem, zwłaszcza w przypadku znaczącej niesamodzielności seniora, może być bardzo absorbująca i męcząca. Pobyt czasowy pozwala opiekunom na przerwę, w trakcie której mogą zregenerować siły i zadbać o swoje własne potrzeby.

Czy każdy dom seniora oferuje pobyt czasowy?

Dom opieki musi być odpowiednio przygotowany do tego, by w sposób godny i przyjazny zaopiekować się seniorem również na krótki czas. Ważne jest, aby te kilka tygodni spędzone w ośrodku oswoiły osobę starszą z takim miejscem na przyszłość.

Jednym z rekomendowanych na pobyt czasowy domów seniora jest właśnie nadmorski ROSE Senior Resort w Jastrzębiej Górze. Nasz dom położony jest w niezwykle malowniczo, bo tuż przy samej plaży, w sąsiedztwie parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Położony na dużej działce budynek główny oraz White House z apartamentami dla osób bardziej samodzielnych to miejsce na godny pobyt czasowy, jak również stały w jesieni życia. Dom chwalony jest za pyszną kuchnię, bogatą ofertę zajęć dodatkowych (artystycznych, muzycznych, sportowych, komputerowych i wielu innych), a także dbałość o zdrowie i kondycję fizyczną podopiecznych. Ruch i rehabilitacja odbywają się tu pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów, a o zdrowie psychiczne dba psycholog wraz z psychiatrą.

Zobacz:  Najczęstsze problemy seniorów. Jak wspierać osoby starsze?

Czasowy pobyt jest także rekomendowany w przypadku, gdy rodzina planuje przenieść osobę starszą do ROSE Senior Resort na stałe. Wtedy jest to pewnego rodzaju „okres próbny”, adaptacja do nowego środowiska. 

Pobyt czasowy – czy senior nie poczuje się opuszczony?

Warto podkreślić, że wybór pobytu czasowego w domu seniora nie oznacza rezygnacji z opieki rodziny. To raczej wsparcie, które może być szczególnie cenne w nagłych sytuacjach, kiedy najbliżsi nie są w stanie w danym okresie zapewnić opieki w domu.

Kluczem do sukcesu jest komunikacja z seniorem i uwzględnienie jego opinii oraz odczuć przy podejmowaniu decyzji o korzystaniu z tego rodzaju usług.

Wybór odpowiedniego domu seniora, jak ROSE Senior Resort, jest także kluczowym czynnikiem. Tylko dom z doświadczonym personelem, empatycznym i przygotowanym na różne sytuacje, w tym wahania nastrojów seniora, czy zachowania lękowe, jest miejscem odpowiednim na pobyt czasowy lub stały. Proces adaptacji do nowego miejsca, w przypadku osób w jesieni życia, dla jednych trwa kilka dni, dla innych około miesiąca, dlatego warto zdać się na doświadczenie i profesjonalizm.

 

Poznaj dom seniora ROSE Senior Resort

 

Sprawdź: Jak przygotować seniora do domu opieki