Aktywność i życie społeczne w domu seniora – oto klucz do jakości życia

ROSE Senior Resort - aktywnościOd kilku lat w Polsce domy seniora, domy dziennego pobytu i kluby aktywności dla seniorów biją rekordy popularności. Nic dziwnego, że osoby starsze nie chcą izolować się od społeczeństwa, jeśli przez kilkadziesiąt lat były na przykład zawodowo aktywne. Utrzymanie pewnego poziomu energii i kontaktów społecznych wpływają bardzo pozytywnie na zdrowie nie tylko psychiczne, ale i fizyczne.

Aktywność, możliwość nawiązywania relacji społecznych, ciekawe otoczenie – to wszystko wpływa na jakość życia osoby 60+, jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Psychologowie jednogłośnie potwierdzają, że izolacja osób w starszym wieku wpływa bardzo negatywnie na kondycję człowieka.

 

Miejsce inspiracji i aktywności

Gdzie senior może spędzić czas aktywnie? Wszystko zależy od jego kondycji. Jeśli osoba starsza jest samodzielna, może korzystać z bogatej oferty dostępnych publicznie klubów seniora, stowarzyszeń czy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Są też możliwości dla osób, które potrzebują nie tylko aktywności i integracji społecznej, ale też opieki i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Tu pojawia się konieczność skorzystania z oferty domu opieki dla osób starszych. Takie miejsca nijak mają się do stereotypowych, źle kojarzonych domów pomocy społecznej sprzed lat. Dziś domy seniora to placówki nowoczesne, atrakcyjne, wygodne i bezpieczne. Bardzo często panujące w nich warunki są lepsze, niż domowe warunki osób starszych.

Zobacz:  Najczęstsze problemy seniorów. Jak wspierać osoby starsze?

Znaczenie aktywności w życiu seniorów

Starzenie się nie oznacza rezygnacji z aktywności. Wręcz przeciwnie, jest to czas, kiedy utrzymanie aktywności fizycznej i umysłowej jest niezwykle istotne, ale i atrakcyjne. Często osoby w jesieni życia znajdują czas na realizowanie pasji, na które nie mogli sobie pozwolić pracując zawodowo czy wychowując dzieci.

Aktywność fizyczna poprawia kondycję serca i układu krążenia, zmniejsza ryzyko osteoporozy oraz chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Działalność umysłowa, jak nauka nowych rzeczy, rozwiązywanie zagadek czy udział w dyskusjach, pomaga utrzymać sprawność mózgu, zapobiega demencji i chorobom układu nerwowego.

Propozycje aktywności w domach seniora

Domy seniora proponują cały wachlarz zajęć dla swoich podopiecznych. To choćby takie aktywności jak spacery, gimnastyka, potańcówki, zajęcia manualne czy artystyczne, jak również wyjścia do teatru, muzeum czy na koncerty. W wielu miejscach odbywają się zajęcia międzypokoleniowe – z udziałem dzieci i młodzieży. Bywa też, że w codzienność osób starszych angażują się wolontariusze, którzy potrafią tchnąć dobrego ducha w otoczenie seniorów.

Życie społeczne jako wsparcie emocjonalneaktrakcje dla seniorów w ROSE Senior Resort

Oprócz aktywności fizycznej i umysłowej, życie społeczne odgrywa istotną rolę w życiu seniorów. Utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi, nawiązywanie nowych znajomości oraz uczestnictwo w różnych wydarzeniach społecznych sprawiają, że osoby te czują się bardziej docenione i potrzebne. Integracja społeczna pozwala uniknąć izolacji oraz depresji, które często towarzyszą starości.

Zobacz:  Pobyt czasowy w domu seniora - kiedy warto z niego skorzystać?

W domach seniora organizowane są różnego rodzaju spotkania, imprezy i wydarzenia, które sprzyjają budowaniu więzi międzyludzkich oraz wspólnemu spędzaniu czasu. Regularne spotkania przy posiłkach czy wieczorne rozmowy przy herbacie sprzyjają tworzeniu atmosfery domowego ciepła i wsparcia emocjonalnego.

 

ROSE Senior Resort – tu tętni życie

Życie seniorów w nadmorskim ROSE Senior Resort w Jastrzębiej Górze to nie tylko opieka, ćwiczenia, fizjoterapia, rozmowy z psychologiem czy smaczne posiłki i wygodny pokój dla każdego mieszkańca. Codzienność w domu seniora wypełniona jest rozmaitymi aktywnościami, których realizacji sprzyja położenie. Obecność w sąsiedztwie terenów zielonych, parków krajobrazowych, a nawet plaży sprzyja spacerom i zajęciom na powietrzu. To tańce, gimnastyka czy lekcje o przyrodzie.

Seniorzy z ROSE Senior Resort chętnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, jak koncerty, seanse filmowe i wspólne zgłębianie literatury. W domu seniora regularnie odbywa się integracja pokoleniowa, a miejsce to chętnie odwiedzają dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionych placówek oświatowych. Tym samym każdy Dzień Babci, Dzień Dziadka, święta, kolędowanie, a nawet Walentynki – przepełnione są muzyką, śpiewem, rozmowami, a przede wszystkim pozytywnymi emocjami, które znacząco wpływają na dobre samopoczucie pensjonariuszy.